Mājas mikroklimats bērnu veselībai

Kad bērns sāk bieži un ilgstoši slimot ar dažādām akūtām respiratorām saslimšanām, akūtām respiratorām vīrusu infekcijām un citām „saaukstēšanās” slimībām, vecāki sliecas šajā bēdīgajā situācijā vainot nelabvēlīgo klimatu, lielpilsētas neveselīgo ekoloģisko situāciju, nedabīgo ēdienu, pastāvīgi mutējošos vīrusus, kā arī citus vecākus, kuri savus bērnus uz skolu vai bērnudārzu atved ar iesnām, klepu un citām infekcijas pazīmēm. Diskusijas par to, kas tieši ir vainīgs bērna paaugstinātajā uzņēmībā pret vīrusiem un baktērijām, var turpināties mūžīgi. Bet diemžēl vairumā ģimeņu viss beidzas tikai ar runām, vai arī bērniem tiek nozīmēti imunitāti stimulējoši preparāti, kuri bieži vien ir mazefektīvi.

Mājas mikroklimats bērnu veselībai

Par iespējām pašiem kaut ko darīt tās vides uzlabošanā, kurā bērns pavada lielāko daļu laika, aizdomājas tikai nedaudzi, parasti tie ir visprogresīvākie vecāki. Tajā pat laikā jaunākais aprīkojums nodrošina visas iespējas radīt optimālus apstākļus veselīgai bērna dzīvei.

Droši vien nevienam normālam vecākam neienāks prātā dzirdīt bērnu ar krāna ūdeni, kas nebūt nav kristāltīrs un nekaitīgs veselībai. Vairums cilvēku parūpēsies par kādu tīra ūdens iegūšanas veidu – uzstādīs filtru, dzeršanai un ēdiena gatavošanai iegādāsies ūdeni pudelēs, sliktākajā gadījumā ūdeni banāli uzvārīs. Par to, ka gaiss, kuru elpo mājas bērni, var būt vēl bīstamāks par neattīrītu ūdeni, diemžēl aizdomājas tikai retais. Tas ir pierādīts fakts, ka gaiss, kuru mēs elpojam pilsētas dzīvokļos, ir daudzreiz netīrāks par izplūdes gāzēm pilno gaisu visdzīvākajā lielpilsētas ielā. Īpaši bīstamas bērna veselībai ir daudzus gadus dzīvokļa gaisā uzkrājušās baktērijas, vīrusi, dažnedažādu sēnīšu sporas un citi nepatīkami piemaisījumi. Ja pieaugušā organisms kaut kā vēl tiek galā ar slimību ierosinātāju uzbrukumiem, tas bērna imunitātei šāda slodze var izrādīties pārāk liela.

Modernais attīrītājs var būtiski uzlabot gaisa kvalitāti telpās - tā nav tukša reklāmas frāze, bet fakts, ko apstiprina daudzkārtējas pārbaudes. Attīrot gaisu no putekļiem, kaitīgo vielu piejaukumiem, kā arī no infekciju ierosinātājiem, šāda ierīce dos jūtamu labumu visu ģimenes locekļu, īpaši vismazāko, veselībai. Ja gaisa attīrītājs tiks papildināts ar mitrinātāju, varēs droši teikt, ka gaisa uzlabošanai ir izdarīts viss iespējamais. Optimālā mitruma līmeņa uzturēšana telpās pasargās aizdeguni (galveno infekciju ceļu uz organismu) no izžūšanas – stāvokļa, kas ir vislabvēlīgākais mikrobu un vīrusu iekļūšanai. Turklāt mūsdienīgās ierīces bieži vien apvieno divas nepieciešamās funkcijas – gaisa attīrīšanu un mitrināšanu.

Droši vien atradīsies cilvēki, kuri uzskatīs, ka attīrīt un mitrināt gaisu visās telpās, kurās uzturas bērns (skolā, bērnudārzā, veikalā utt.), nav iespējams. Te var iebilst, ka bērns, pat tāds, kurš apmeklē pirmsskolas izglītības iestādi vai skolu, kā arī daudz uzturas ārā, tomēr lielāko laika daļu atrodas mājās. Kaut vai tāpēc, ka viņam ir nepieciešamas vismaz desmit stundas miega – tas ir laiks, kurš būtu jāizmanto spēku atjaunošanai un augšanai – bet bērna būšana mājās taču nevar aprobežoties ar vienu pašu naktsmieru. Vecāku spēkos ir nodrošināt bērnam vislabākos apstākļus vismaz tur, kur to ir iespējams izdarīt bez īpašiem pūliņiem, un aizsargāt viņu no apkārt esošās nelabvēlīgās ekoloģijas vismaz dzimtās mājas sienās.