Kā attīrīt un mitrināt gaisu telpās

Cilvēks jutīsies komfortabli, ja gaisa relatīvais mitrums būs 40 līdz 60% robežās. Gadījumā, ja mitrums pazemināsies zem 40% sliekšņa, praktiski jebkurš vesels cilvēks sāks izjust miegainību, izklaidību, ādas un gļotādu sausumu. Kopumā pašsajūta būtiski pasliktinās un situāciju normalizēt palīdz gaisa mitrinātāji. Turklāt pārāk sausā gaisā viegli paceļas dažādas izcelsmes putekļi, kamēr vidē ar normālu mitruma daudzumu gaisā esošās mikrodaļiņas nosēžas.

Vasaras karstajās dienās mitrumu telpās iznīdē kondicionieris, jo tas dzesēšanas režīmā sausina gaisu. Mitrums kondensējas uz aukstā siltummaiņa un no telpas tiek izvadīts ārā uz ielas. Rūpnieciskajos kondicionieros svaigais gaiss pieplūst caur speciāliem gaisa ieņēmējiem, bet vasarīgi karstais gaiss no ielas neienes telpā nepieciešamo mitrumu. Tādos gadījumos gaisa mitrinātāji ļauj normalizēt situāciju ar mikroklimatu telpās. Normāls gaisa mitrums ir svarīgs ne tikai cilvēkiem un mājdzīvniekiem. Daudziem koka izstrādājumiem (parketam, mēbelēm, durvīm) arī ir nepieciešams uzturēt telpā nepieciešamos temperatūras un citus klimatiskos parametrus.

Bez kondicionieriem mitruma ienaidnieks ir arī dažādi sadzīves priekšmeti – elektriskās plītis, datori, gludekļi un televizori. Ziemas laikā pārliecīga tvaika apkure gaisa relatīvo mitrumu telpā var samazināt praktiski līdz mitruma līmenim, kāds ir tuksnesī, tas ir aptuveni 25%. Īpaši svarīgs gaisa mitrums ir telpās, kurās atrodas mazs bērns - ādas un mutes un deguna gļotādas sausums var izraisīt nopietnas slimības. Pat, ja gaiss telpā ir pietiekami tīrs, nepieciešams uzturēt tā relatīvo mitrumu vismaz 50% līmenī.

Kas attiecas uz gaisa attīrīšanu, tad arī šeit nekā laba nav. Mājas atmosfēras tīrības uzturēšanai ārsti iesaka biežāk vēdināt telpas, regulāri veikt mitro tīrīšanu – noslaucīt putekļus no mēbelēm un mazgāt grīdas ar dezinficējošiem līdzekļiem. Šīs rekomendācijas neviens neuzdrošinās apstrīdēt. Bet, lai attīrītu gaisu telpās, ar šiem pasākumiem acīmredzami ir par maz. Noslaukot virsmas, mēs atbrīvojamies tikai no nosēdušajām daļiņām, bet lielākā to daļa tā arī paliek gaisā pacēlusies, turklāt putekļu apjoms pastāvīgi papildinās. Regulāra vēdināšana ļauj tikai pieplūst gaisam, kurš ir vairāk piesātināts ar skābekli, kā telpās esošas gaiss. Tādejādi dzīvokļa netīrais gaiss tiek tikai nedaudz „atšķaidīts” ar āra gaisu, kurā var būt vairāk skābekļa, bet kas tomēr nav tīrības etalons. Atrisināt gaisa tīrības problēmu telpās var tikai speciāla ierīce – sadzīves gaisa attīrītājs VENTA . Pareizi izvēloties attīrītāju atbilstoši telpas platībai, gaiss tiks atbrīvots ne tikai no putekļiem, bet arī no dažādām kaitīgajām vielām, kuras var izdalīt mājas apdares un iekārtas priekšmeti, kā arī no slimības izraisošajiem mikroorganismiem, vīrusiem, tabakas dūmu daļiņām un citiem piejaukumiem. Pastāvīga ierīces izmantošana ne tikai ļaus elpot ar pilnu krūti paša mājās, bet arī mazāk slimot, kā arī patērēt minimumu pūļu cīniņam ar putekļiem, kas nosēžas uz visām virsmām.

Darbības princips
Darbības princips

Ideja, kas ir Venta-Airwasher pamatā, ir vienkārša kā viss ģeniālais: izmantot ūdeni kā filtru gaisa attīrīšanai. Ūdenī rotē plākšņu cilindrs. Attīrāmais gaiss tiek iesūkts iekšā un izlaists cauri ūdenim, kas aiztur pat ļoti sīkas - sākot ar 10 mikroniem (10/1000 mm) - daļiņas, tādas, kā putekļi, putekšņi, alergēni, tabakas dūmu aldehīdi. Vienlaikus tīrais ūdens iztvaiko. Gaiss tiek automātiski mitrināts līdz nepieciešamajam līmenim, izmantojot aukstās iztvaikošanas principu. Venta ierīces vienmēr uztur optimālu mitruma līmeni atkarībā no gaisa temperatūras telpā.

Visa sadzīves ierīču grupa Venta-Airwasher ir domāta noteikta lieluma telpām. Eksperimentālā ceļā katram modelim tika aprēķināts cilindru laukums, no kura gaiss uzsūc mitrumu, kā arī ūdens „spoguļa” laukums. Venta-Airwasher paņem sauso gaisu no telpas, izlaiž to cauri ar ūdeni samitrinātajiem plākšņu cilindriem, uz kuru virsmas gaiss iegūst sev nepieciešamo mitrumu, un tad gaiss atgriežas atpakaļ telpā, izmantojot aukstās iztvaikošanas metodi (t.i., nemanāmi). Pārmitrināšana un kaļķa nokļūšana telpas gaisā ir izslēgta, tādēļ nav vajadzīgs ne hidrostats, ne elektroniskais displejs.

Kā izvietot ierīci telpā

Gaisa attīrītājs Venta ir novietojams uz grīdas tā apstākļa dēļ, ka metra augstumā no grīdas ir novērojama maksimālā putekļu koncentrācija, ko uztver ierīce. Tā kā gaiss iekļūst ierīcē caur tās augšējo vāku, bet izplūst no tās caur ierīces sānu sieniņām, nav ieteicams ierīci apklāt, novietot to zem galda vai gultas… Blakus esošajiem priekšmetiem jāatrodas no ierīces sānu sieniņām vismaz 0,5 m attālumā.